Valikonağı Cad. Polat Apt. No:169/3 34363 Nişantaşı, İstanbul
(0212) 234 11 48 [email protected]

Lazerle Leke Tedavisi

GÜNEŞ LEKELERİ

Güneş lekeleri güneşe maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan, açık veya koyu kahve renkli, deriden kabarık olmayan düz lekelerdir. Genellikle vücudumuzun yüz bölgesinde görülmekle birlikte; eller,
kollar, sırt ve dekolte gibi güneş gören kısımlarda çıkar. Yüzde ise yanaklar, alın ve dudaklarda görülür. Genç kadınlarda görülme oranı yüksektir. Koyu tenli kişilerde daha sıktır. Nedeni
bilinmemekle beraber, güneş ışığının derideki renk hücrelerini aktive etmesi neticesinde ortaya çıkar ve kendiliğinden kaybolmaz.

Güneş lekelerinin ortaya çıkışında ailevi yatkınlık, bazı ilaçlar (tetrasiklin grubu antibiotikler, doğum kontrol hapları, idrar söktürücüler, ağrı ilaçları), cildin güneşe karşı hassasiyetini artırmaktadır. Ayrıca lokal tatbik edilen mantar veya sivilce kremleri, parfüm, sabun yada kozmetik uygulamalardan sonra güneşlenme, lekeleri oluşturabilir. Bu lekeler kışın gerileyebileceği gibi, güneşli mevsimlerde yeniden koyulaşmaya meyillidir.

GÜNEŞ LEKELERİNİN TEDAVİSİ

Güneş lekesi tedavisinde ağızdan alınan antioksidan ilaçlar, lekeye sürülen leke açıcı kremler, kimyasal peelingler ve lazer uygulamaları beraber veya tek başına kullanılabilir. Uygulamalar güneşsiz mevsimlerde yapılmalıdır, yoksa tekrarlama ve yan tesirler oluşabilir. Lekenin derinliğine göre hafif veya kuvvetli, çok seanslı tedaviler gerekebilir. Yüzeyel lekelerde leke açıcı kremler veya kimyasal peelingler yeterli olurken; derin lekelerde lazer tedavisi başarılıdır. Leke açıcı kremler ve kimyasal peelingler, deriyi soyarken, derinin rengini veren melanositleri etkilerler. Lazer (LimeLight Cutera) tedavisinde ise, deri hem yenilenir; hem de artmış olan melonositler parçalanarak dökülür. Lazer (LimeLight Cutera) tedavisi tek seansta netice verebileceği gibi gerekirse tekrarlanabilir. Lazer (LimeLight Cutera) tedavi ağrısızdır. Herhangi bir ağrı giderici krem veya narkoza ihtiyaç yoktur. Tedavi bölgesi birkaç gün içinde daha koyu bir renk alır. Daha sonraki günlerde leke dökülerek kaybolur. Alttan temiz, yeni sağlıklı bir cilt çıkar. Son zamanlarda geliştirilen lazer cihazları ve teknikleriyle güneş lekelerinin tedavileri optimal olarak gerçekleştirilebilmektedir.