Valikonağı Cad. Polat Apt. No:169/3 34363 Nişantaşı, İstanbul
(0212) 234 11 48 [email protected]

Meme Protezi ve Meme Dikleştirme

Doğuştan meme küçüklüğü olan kızlarla doğum yapan hastaların memelerinin sarkıp küçülmesi, bu kişilerin estetik cerrahlara gitmesine neden olur. Bazen meme diğerine göre küçük olabilir. Zaten memelerin büyüklüğü çoğu kadında farklı olabilmektedir. Yaptığımız bir bilimsel çalışmada Türk kadınlarında %45, yani takriben her iki kadından birinde asimetri- büyüklük farkı saptadık. İşte böyle durumlarda çözüm meme protezleriyle memeyi büyütüp dikleştirmek ve simetriyi sağlamaktır.

Meme protezleri son zamanlarda çok geliştirilmiştir. Hatta yeni protezler patlasa bile sızıntı yapmazlar. Patlama riski çok azdır. Kansere sebep olmaz.

Bu hastaların ameliyatları hastanede genel narkoz altında takriben 1.5 -2 saat sürer. Genellikle meme başından veya göğüs altından girerek, meme dokusuna zarar vermeden göğüs kasının altına veya üstüne protez yerleştirilir. Koltuk altından da bu işlem yapılabilir. Kullanılan protez genellikle delinse bile akmıyan silikon veya serum fizyolojikli protezlerdir. Hastanın durumuna göre en uygun protez seçilmelidir. Aşırı büyük protezlerden kaçınılmalıdır. Hastanın boy, kilo ve genel yapısına uyacak optimal ölçülerde doğal bir göğüs oluşturmaya çalışılmalıdır Hastanın meme dokusuna zarar verilmediğinden hastada emzirme komplikasyonları oluşmaz. İz meme başı etrafında ( Areola) olduğundan genelde belli belirsizdir ve pek fark edilemez. Hastada ameliyat sonrası göğüs civarında bir gerginlik hissi olabilir, bu da zamanla geçer.